Callie bought 2 gallons of juice for $2.58 per gallon. She sold the juice in 1-cup servings for $0.75 each. Each serving is 1/16 gallon. How much more did she get for selling the juice than she paid to buy it? Tell how you found the answer.

Respuesta :

Hi, 

  Callie paid $5.16 in all for the gallons of juice. If she sold the juice .75 for 1/16 gallon each she made $12.00 in all. So Callie made $7.84 more than what she paid for the juice. I got my answer by multiplying 75 by 16 and I got $12.00 and from there I just subtracted $5.16 away from $12.00.

I hope I helped have a great day/night!!!