paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost of $13.50. Which equation represents p the cost in dollars of each notebook?
A. p= 13.50- 6
B. p= 13.50× 6
C.p= 13.50 + 6
D. p= 13.50 ÷ 6

Respuesta :

The answer is D. You divide 13.50 by six to get the price of one notebook