Let's find what each cost at one pound. Let's name the 5-ounce can can A, and the 11 ounce can can B. Can A: 0.85÷5 0.17 Can B: 2.20÷11 0.20 So if you compare each price, 0.17< 0.20, which is Can A<Can B So the 5-ounce can cost less, which is a better buy.