mahrahajjaj
mahrahajjaj
01-10-2017
Mathematics
contestada
What is the unit price for thecans
Respuesta :
BenjaminG123
BenjaminG123
01-10-2017
Greetings!
First Poster:
9/2=4.5
4.5/24=
0.1875
One can would cost approximatly 0.19 dollars at the first store.
Second Poster:
10/4=2.5
2.5/12=
0.208333333
One can would cost approximately 0.21 dollars at the second store.
Third Poster
9/3=3
3/12=
0.25
One can would cost 0.25 dollars at the third store.
The first store has the best value for lemonade.
Hope this helps.
-Benjamin
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 74+ )
Otras preguntas
What structure of the earth that cover the mantle and is the hard outer shell, the surface on which we are living.
Which number is a counting number? Can you do both of them plz
Based on the cell theory, which of the following is true? A) Large organisms have fewer cells than small organisms. B) Small organisms have smaller cells than l
Is the cost for admission in dollars, proportional to the number of adults entering the movie theatre
what does meacing mean?
Line l contains the points A(-2, 2) and B(-1,0), and line k contains the points C(0,4) and D(1, 2). Are lines land k, parallel? Justify your response. O Yes, bo
[tex]5x-6=3x-8[/tex] Thanks! :)
During World War II, US naval forces were able to intercept the Japanese fleet before it reached Midway because US ships were on their way to Japan when they me
What is the reason for the emission of light after the gas in a discharge tube is excited? A) photo-electric emission Eliminate B) spontaneous radioactive react
since ensuring sustainability of local development requires active community participation the tasks shall not be left only to _____________