Respuesta :
The answer to this question would be:
f(x) = 7 + 0.3x
Because 2 pounds will cost you $7, the $7 is required. If x is the number of ounces over 2 points and each ounce is 30 cents, it would only seem reasonable to multiply the ounces by 30 cents, right? Right. Therefore you add the 0.3x and you come towards the correct answer.
f(x) = 7 + 0.3x
Because 2 pounds will cost you $7, the $7 is required. If x is the number of ounces over 2 points and each ounce is 30 cents, it would only seem reasonable to multiply the ounces by 30 cents, right? Right. Therefore you add the 0.3x and you come towards the correct answer.
Answer:
[tex]f(x) = 7+0.3x[/tex]
Step-by-step explanation:
For the first 2 pounds the cost is $7. 7 is the initial cost
Also 30 cents for each additional ounce. Convert 30 cents into dollars
1 dollar = 100 cents
30 cents = 30 divide by 100= 0.3 dollars
x is the number of ounces over 2 pounds
Cost = cost per ounce times number of pounds + initial cost
[tex]Cost= 0.3x +7[/tex]
[tex]f(x) = 7+0.3x[/tex]