BEST ANSWER GETS BRAINLIEST!! PLEASE HELP
After conducting a survey of all his classmates, Luke discovers that the amount of money everyone spends buying snacks each month has a mean of $38. What does the mean say about the amount his classmates spend on snacks?
The majority of his classmates spend $38 per month buying snacks.
Half of his classmates spend more than $38 per month buying snacks.
Half of his classmates spend exactly $38 per month buying snacks.
If the amount spent on snacks per month by all his classmates is leveled, that amount would be $38.