Tia2008
Tia2008
01-04-2017
Mathematics
contestada
Please help! (Number 16)
Respuesta :
harmony7
harmony7
01-04-2017
I think it's 144
multiply 12 by 4 because there are 4 walls then multiply 3 by the product of 12×4 and that should be your awnser
Answer Link
vanhkhuyentt2
vanhkhuyentt2
01-04-2017
Call slant height is s and side length is a. We have the area of 1 face is : 1/2as = 1/2*3*12= 18. Therefore, the area of the walls will be: 8*18= 144 (square foot) and the cost will be $3*144= $432.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 28+ )
Otras preguntas
Find the result of 5/12 X (7/5 +1)
Blne balloons need 16 puffs to blow up, yellow balloons need 23 puffs, green balloons need 26 puffs and red balloons need 32 puffs. Puffing Billy puffs all day
1. Write an equation of the line with a slope of -2 and a y-intercept of 6 in slope-intercept form. 2. Find the equation of the line that passes through (-3, -
pumili Ng dalawang teoryang napag aralan gumawa Ng Venn diagram na nag papakita Ng pag kakatulad at pagkaiba Ng mga ito
Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?
Please help fraction form read
what is a critical consideration on using cloud-based file sharing?
Find the quotient and remainder using long division.8x^3 + 4x^2 - 4x - 9/4x+2quotient remainder
The average temperature on Earth has increased in the last century. Which reason best explains this rise in temperature?
Solve 9(t-7)=u for t Show all solving steps.