You are creating a flower garden in a triangular shape shown. You purchase edging to go around the flower garden. The edging cost $1.50 per foot. What is the cost of the edging? Round your lengths to the nearest whole number.

You are creating a flower garden in a triangular shape shown You purchase edging to go around the flower garden The edging cost 150 per foot What is the cost of class=

Respuesta :

It would cost $168 to buy the edging. 

48/2=24. 24+24+48+16=112

112x1.5=168

Answer:

$ 50.91

Step-by-step explanation:

50.91 = 33.94 x 1.50