Respuesta :

From the question, we have a linear function for the cost of each pumpkin, and this function is:

[tex]f(x)=2.75x[/tex]

As we can see, the cost for one pumpkin is:

[tex]f(1)=2.75(1)=\text{ \$2.75}[/tex]

Now, to find the cost for 25 pumpkins, we need to substitute the value of x = 25 into the function, since this is a function that gives us the cost as a function of the number of pumpkins:

[tex]\begin{gathered} f(x)=2.75x \\ \\ f(25)=2.75(25)=68.75 \\ \\ f(25)=68.75 \\ \\ \end{gathered}[/tex]

As we can see, we multiply 2.75 times 25, and we got 68.75.

Therefore, in summary, it will cost $68.75 for 25 pumpkins.