Respuesta :

Answer:

The price per ounce is $0.16

Step-by-step explanation:

We have:

Price of a 4-pound bag = $10.24

1 pound = 16 ounces

Price per ounce =?

Hence the price per ounce is:

[tex] \frac{\$ 10.24}{4 pound}*\frac{1 pound}{16 ounces} = \frac{\$ 0.16}{ounce} [/tex]

Therefore, the price per ounce is $0.16

I hope it helps you!