Respuesta :

To compare let's use Algebra to see how much one ounce costs for each package:

1. 16 ounces = $.79 
       1 ounce       $x

$x= 0.049

2. 32 ounces = $3.49
     1 ounce         $x

$x = 0.109

Therefore, comparing #1 and #2, the first package is the better deal.