Each bottle contains the same amount of pepper sauce. Which
28.
set of pepper sauce is the better buy?
B
ra
2 bottles for $22.50
3 bottles for S34.00​

Respuesta :

Answer:

2 bottles for $22.50

Explanation:

$22.50/2 = $11.25 per bottle

$34/3 = $11.33 per bottle

Better buy: 2 bottles for $22.50