Charles bought 3 pounds of apples and a bag of chips that cost $2.60 He spent atonal of $6.35. Write and solve a equation to determine the price for a pound of apples

Respuesta :

Answer:

$1.25 for a pound of apples.

Step-by-step explanation:

First I did, 6.35-2.60 to find the cost of JUST the apples. which was 3.75.

then I did 3.75/3 i divided them. It came out to 1.25. SO that means it costs $1.25 for a pound of apples.