Respuesta :
The answer is 6 cents per ounce, which is simply solved by dividing the cost by the number of ounces. Have a nice day! :)
32 ounce = $1.92
1 ounce = ?
Solve:-
1.92 ÷ 32 = 0.06
$0.06 per ounce.
Check:
0.06 × 32 = 1.92
Correct!
$0.06 per ounce.
1 ounce = ?
Solve:-
1.92 ÷ 32 = 0.06
$0.06 per ounce.
Check:
0.06 × 32 = 1.92
Correct!
$0.06 per ounce.